Základní informace
Vážení studenti a studentky,
naše oddělení od roku 2009 spolupracuje s humanitární organizací ADRA ČR. Dvakrát ročně cestují učitelé Oddělení tropické medicíny, pan Aleš Bárta (záchranář ADRA ČR) společně s vybranou skupinou studentů do jihozápadní Keni na 4-5 týdenní pobyt. V Itibo se studenti účastní práce v zdravotnickém zařízení, kde pod dohledem lékařů a místních zdravotníků poskytují zdravotní péči místním obyvatelům. Studenti jsou rozděleni do pěti skupin a střídají se na jednotlivých odděleních. Jeden student je na ambulanci praktického lékaře, jeden student pracuje pod dohledem stomatologa na stomatologické ambulanci, jeden student pracuje v laboratoři a dva studenti tvoří tzv. emergency team.
Student v ambulanci praktického lékaře vyšetřuje nemocné včetně dětí, vakcinuje podle vakcinačního kalendáře, vyšetřuje těhotné ženy. Student na stomatologické ambulanci pomáhá stomatologovi ošetřovat chrup, učí se trhat zuby, podávat svodnou anestezii, čistit zubní kámen a také vrtat. V laboratoři se studenti učí správně připravovat vzorky od pacientů, odebírají krev na sérologické vyšetření a také krev na malárii, diagnostikují HIV, syfilis, střevní onemocnění, infekce močových cest, určují krevní skupiny atd. "Emergency team" je připraven na pohotovosti: ošetřuje zranění, popáleniny, šije, zavádí drény, infuze, asistuje u porodů. Záběr práce v Itibo je velice široký a studenti vidí onemocnění běžné v Evropě ale také různé infekce a parazitární onemocnění, která jsou typické pro tropickou oblast.
Nejen prací je člověk živ, proto studenti na závěr pobytu cestují na safari do Masai Mary. :)
Výběrové řízení:
Probíhá dvakrát ročně podle termínů Fondu Mobility, který slouží na úhradu 50% celkových nákladů. Zájemcům včas píšeme a informujeme je, kdy proběhne první informační schůzka a výběrové řízení.
Při výběru studentů hodnotíme motivační dopis a životopis (zaslat před výběrovým řízením jednomu z vedoucích výuky) a také celkové vystupování studenta a jeho přínos pro zdravotní středisko v Itibu. Hodnotí vždy dva učitelé tropické medicíny a také p. Aleš Bárta z Adry. Každý hodnotící může dát studentovi max 15 bodů (5 bodů za životopis, 5 bodů za motivační dopis a 5 bodů za pohovor). Body se pak sečtou a udělá se celkové pořadí, o kterém informujeme všechny zájemce. Máme jenom limitovaný počet míst = 5 lidí na stáž a proto se nedostane na každého.
Podmínky účasti:
5. nebo 6. ročník medicíny (obor všeobené lékařství), 4. nebo 5. ročník medicíny (stomatologie). Není podmínkou, že se musí jednat o studenta 1. Lékařské fakulty, zájemci z jiných fakult ale musí absolvovat semináře povinně volitelného předmětu Tropické nemoci.
znalost anglického jazyka
absolvování povinně volitelného předmětu Tropické nemoci (pro stomatology účast dobrovolná)
Finance
50% procent nákladů je hrazeno z Fondu Mobility Univerzity Karlovy
Ubytování a doprava po Keni je zdarma poskytovaná ADRA ČR.
Nutné výdaje:
Antimalarika: Lariam (cca 700 korun)
Nutné vakcinace (vakcinuje dr. F. Stejskal, Ph.D. po domluvě): žlutá zimnice, hepatitida A a B, meningokoková meningoencefalitida, břišní tyfus
Víza do Kene: 50 USD platí se přímo na letišti
Letenka do Nairobi (podle období a letecké společnosti) cca do 20 tis
Stravování - potravu kupujeme v supermarketech jednou týdně; jídlo v Keni je mnohem levnější než u nás; celkové náklady na měsíc pobytu jsou cca kolem 3 tisíc korun
Vstup do národních parků: Masai Mara (cca 60 USD, na ISIC je sleva)
Další informace najdete na webu ADRA ČR
Kontakt pro zařazení do výběrového řízení nebo pro další informace:
MUDr. RNDr. František Stejskal, Ph.D.: fstej(zavinac)lf1.cuni.cz
MUDr. Jarmila Klieščiková: jklie(zavinac)lf1.cuni.cz